Archiv pro kategorii ‘Český fotbal’

Průběh a výsledky12. kola F:L „ovlivnila“ (logicky) pohárová Evropa

Ve svých komentářích k naší nejvyšší fotbalové soutěži „FORTUNA:LIZE“ se snažím, jako bývalý její účastník na pozici hráče (to už je opravdu hodně dávno), hlavního trenéra či asistenta trenéra, nalézt něco z pohledu trenéra. Vždycky se v tomto smyslu něco najde, našel jsem to i v tom 12. kole, ale nejdříve zmíním několik statistických čísel.

(Pokračování textu…)

Kanonáda a pohledný fotbal v 11. kole FORTUNA:LIGY

Možná se někomu titulek mého komentáře bude zdát až moc optimistický, ale já si za ním stojím i při vědomí respektování jiného názoru. Ve svém komentáři začnu několika postřehy k 11. kolu jako celku. Jednak jsem přesvědčen, že počet 30 branek, což dává průměr necelé 4 branky (přesně 3,75) na utkání si takové označení zaslouží. Jenže já vidím v tomto kole i absenci červených karet, kterých rozhodčí udělili v minulém 10. kole čtyři a tomu odpovídala až místy surová hra zejména v derby Sparta – Slávia a tzv. „trenérském“ derby Liberec – Baník Ostrava. V tomto smyslu se to poslední kolo obešlo bez těchto negativních jevů, ale naopak jsem ve většině utkání viděl prvky moderního fotbalu, které jsem například postrádal v posledních dvou utkáních české reprezentace. Co mám na mysli?

(Pokračování textu…)

„Hurá“ fotbalem se dnes už nedá uspět s nikým!!!

A chce se mi dodat ani s Walesem. Ve včerejším utkání kvalifikace o účast na mistrovství světa jsme se opět všichni přesvědčili a doufám, že už naposledy, že fotbal má jasné zásady, principy a zákonitosti, bez kterých se nedá uspět. Remíza 2:2 s Walesem to ukázala v celé nahotě. Nevylučuji, že mnohé absence pro tým důležitých hráčů mohli výkon ovlivnit, možná, že kdyby v základní sestavě nastoupili hráči Bořil, Masopust, Ševčík, Holeš, Coufal, tak by utkání vypadalo jinak, ale já si to nemyslím.

(Pokračování textu…)

10. kolo s „velkým“ pražským derby uzavřelo první třetinu základní části F:L

Dlouho očekávané 10. kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže díky tradičnímu a největšímu derby pražských „S“ máme za sebou a já musím, stejně jako mnoho dalších fanoušků konstatovat, že mě toto očekávané derby velmi zklamalo. Nejsem naivní a i ze své praxe vím, že taková vyhecovaná utkání obecně na kráse nepřidají a také, že v těchto utkáních nepadá mnoho branek, protože týmy mají velmi dobrou organizaci hry, ale nedělní závěrečné utkání tohoto kola se mi nelíbilo díky velmi agresívnímu pojetí osobních soubojů na hranici a často i za hranicí pravidel a možnosti zranění soupeře. A pokud bychom si měli brát příklady podobných derby ve vyspělých zahraničních ligách, tak tam takový přístup vidět není, vyhrát chtějí všichni na hřišti i na tribunách, ale především na hřišti nechybí respekt k soupeři a snaha zvítězit a soupeře porazit především fotbalovostí i důrazem, ale bez vědomé hrozby zranit soupeře. V takové atmosféře to má těžké také rozhodčí utkání. Panu Berkovi jsem jeho úlohu nezáviděl. Možná bych byl v rozhodování trochu přísnější, ale uvědomit by si to měli zejména samotní hráči.

(Pokračování textu…)

8. kolo F:L bylo ve znamení derby a z toho plynoucí nervozity

Při pohledu na program utkání 8. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže před jejich zahájením mě okamžitě naskočilo, že je to prakticky kolo mnoha derby utkání, malých i velkých, z nichž jsem sám v minulosti některá zažil. Možná i proto bylo v tomto kole množství nervozity, dokonce několik fyzických ataků trenérských laviček a těch verbálních zcela jistě ještě více. Podle mého názoru jako bývalého trenéra jsou některé z nich už za hranou akceptovatelnosti a pochopení, ale takový je dnes svět kolem nás, nejen ve fotbalu.

(Pokračování textu…)

7. kolo F:L zatraktivnila, kromě fotbalu, i potřebná divácká kulisa

Nemohu si pomoci, ale podle mého názoru bylo 7. kolo z hlediska atraktivity velmi zdařilé a opravdu nevím, kde mám začít. Zcela jistě k tomu pomohla i pro fotbal potřebná divácká kulisa, která přispívá k vytvoření skvělé atmosféry a ta zase ke skvělým výkonům týmů i jednotlivých fotbalistů. Střetávaly se přitom týmy, které reprezentovaly náš fotbal a někteří ještě reprezentují, v evropských pohárech a těmi tedy začnu.

(Pokračování textu…)

V 6. kole F:L to favorizované týmy neměly vůbec jednoduché

O české nejvyšší fotbalové soutěži se traduje, že je velmi těžkou soutěží, protože je atletická, soubojová, takticky vyspělá. Já s tímto názorem naprosto souhlasím, protože to je trend, který je charakteristický pro moderní fotbal. Jenže v jednom parametru za vyspělými ligami zaostáváme a tím je technická kvalita, fotbalové myšlení. Tzn. práce s míčem, kvalitní první dotek, orientace v prostoru, rychlé řešení herní situace atd. Vzhledem k tomu, že ten poslední parametr je daleko složitější zdokonalovat tréninkem, (s tím se fotbalista musí tzv. narodit), a snadnější je zlepšit kondici a sílu v osobních soubojích, proto i fotbalově kvalitnější týmy jako Slávia, Sparta a Plzeň to nemají v každém utkání jednoduché. Navíc v utkáních proti těmto favorizovaným týmům nemají trenéři soupeře problém hráče motivovat, což je pro ně velký bonus.

(Pokračování textu…)

V evropských pohárech pokračuje jen česká klubová trojice

Na začátku sezóny evropských pohárových soutěží stálo 5 českých zástupců. Prvním vyřazeným bylo Slovácko a druhým se stala po čtvrtečních odvetách Viktoria Plzeň, která si už o vyřazení tak trochu říkala v předchozím souboji se soupeřem z Walesu. Týmy pražské Sparty ani Slávie neuspěly v kvalifikacích o Ligu mistrů, Slávia nyní i o Evropskou ligu. Jako bolestné jí zůstala nová klubová soutěž Konferenční liga. Sparta o „Evropskou ligu“ nepřišla možná proto, že už ji měla díky systému těchto soutěží zajištěnou a ve čtvrtek už o ni nemusela bojovat. Třetím zástupcem ve skupinové fázi „Konferenční ligy“ se stal Jablonec, který doslova deklasoval slovenského soupeře Žilinu.

(Pokračování textu…)

I 5. kolo F:L obsahovalo moderní trendy fotbalu

Dříve, než se pustím do komentování jednotlivých utkání tohoto kola zmíním se o pozitivních fotbalových aspektech i těch negativních, které mě zaujaly. Je dobře, že těch pozitivních je daleko více, než naopak. Zároveň si uvědomuji, že současný fotbal je tak variabilní sport, že jiný trenér může mít zcela jiné priority a pohledy na fotbal.

(Pokračování textu…)

4. kolo F:L připomnělo, že bojovat se vyplatí až do závěrečného hvizdu rozhodčího

Ano, platí pravidlo, které je prezentováno v nadpisu tohoto mého komentáře, ale často tomu tak není, hráči přestanou věřit a nepříznivě se vyvíjející utkání už jen dohrají do konce. Pokud tomu tak není a celý tým bojuje až do závěrečného hvizdu rozhodčího, svědčí to o mentální síle tohoto týmu. Jenže ta se dá sice nabuzením před utkáním nastartovat, jenže za krátkou dobu utkání vyprchá, pokud ji hráč nemá vrozenou. Nedá se totiž ani tréninkem vybudovat. Tu musí mít člověk, tedy i fotbalista v sobě, musí se s ní narodit nebo ji musí prostředí, v kterém žije pěstovat. Proto je pro tým v tomto kontextu vždy klíčový výběr hráčů do týmu se správnou mentalitou. Samozřejmě jenom to by nestačilo, je mnoho dalších předpokladů, že vychováme nové Součky a Coufaly, ale mentalita a k ní i charakter je jedním z nejdůležitějších.

(Pokračování textu…)