Archiv pro kategorii ‘FOTBAL DNES’

24. kolo F:L potvrdilo nárůst tlaku na splnění sezónních cílů daných klubem

Sport je soutěživé prostředí, ve kterém není prostor pro nápravu nepovedeného, tedy prohraného soutěžního utkání a samozřejmě to platí i pro fotbal. Nevýhodou kolektivních sportů, kterým je také fotbal je, že všichni hráči se musí na sebe spolehnout, že se budou na hřišti snažit udělat maximum pro úspěch a tím je výhra a v tomto případě zisk tří bodů. Jenže tím „nástrojem“, který to má „zařídit“ jsou hráči, tedy lidské bytosti, které jsou každá originál, zkrátka každý je jiný a to se prokáže právě v době, kdy jde tzv. „do tuhého“. A právě do takové situace a tím i atmosféry se s přibývajícími koly dostáváme, což se plně projevilo i v tomto kole č. 24 zejména ve dvou parametrech. Tím bylo několik překvapivých výsledků a především nedisciplinovanost jednotlivců, kteří tento zvyšující se tlak na výsledek nezvládnou ve svých hlavách ukočírovat. I proto se toho v tomto kole stalo tolik, že nevím, kde začít dříve.

(Pokračování textu…)

Ve 23. kole FL dominovaly domácí týmy a obě „pražská S“

Největší očekávání v tomto kole F:L byla u dvou sobotních utkání v Praze v Edenu a na stadionu ve Vítkovicích v Ostravě. Ta očekávání byla veliká nejen z historického pohledu, kdy oba soupeři a jejich vzájemná utkání bývají nejdramatičtější, ale také z pohledu letošního ročníku nejvyšší soutěže.

(Pokračování textu…)

I 22. kolo F:L potvrdilo, že v ní každý je schopen porazit každého

Ano, je to tak a tentokrát největším důkazem je výhra o záchranu v soutěži bojujícího tým Českých Budějovic s největším favoritem na mistrovský titul Slávií Praha 1:0. A neplatí to jen o výsledku tohoto i jiných utkání, ale také o jejich průběhu. I to svědčí o tom, že naše nejvyšší soutěž je charakteristická nadprůměrnou soubojovostí, to by nestačilo, ale především nadstandardní úrovní organizace hry.

(Pokračování textu…)

Ve 21. kole F:L zafungovala „Csaplárova past na druhou“

Ano, hned vysvětlím co znamená známá poučka kolegy Csaplára, kterou i já velmi uznávám, ale tentokrát byla zvýrazněna (proto termín „na druhou“), protože téměř sklapla týmu Sparty, který se uspokojil s vedením nejen 2:0, ale dokonce 3:0 ve Zlíně, aby v nastaveném čase urputně bránila svoje vedení 3:2, navíc proti oslabenému soupeři o vyloučeného Filla který obdržel po svém nástupu na hřiště během několika minut dvě žluté karty a proto červenou. Konkrétně nástup na hřiště v 82., první žlutá karta v 85. a druhá žlutá v 86. minutě. Začnu tedy od začátku a k Fillovi se vrátím.

(Pokračování textu…)

I ve 20. kole FORTUNA:LIGY bylo rušno v tabulce nahoře i dole

20. kolo F:L uzavřelo druhou třetinu základní části naší nejvyšší fotbalové soutěže a ve vzduchu je jednoznačně cítit, že každý, v horních i spodních příčkách tabulky, potřebuje nutně body k dosažení svých cílů. Další charakteristikou naší ligové soutěže je vyrovnanost, která se projevuje v každém kole, zmiňoval jsem se o tom v minulém komentáři, platí to nejen o výsledku utkání, ale především o jeho průběhu.

Konkrétním příkladem z tohoto kola je utkání Teplic s pražskou Slávií, tedy soupeř jehož cílem je vyhnout se skupině o sestup se soupeřem jehož cílem je naopak zisk mistrovského titulu. Utkání skončilo nerozhodně 1:1, když vyrovnávací branka Slávie padla z pokutového kopu. Aktuálně je tým Slávie ve stavu, kdy se musí vyrovnat s mnoha absencemi hráčů (Lingr, Ševčík, Oskar, Masopust, Holeš, Bořil, Hovorka, Hromada, Ousou, Kačaraba) a možná jsem na někoho zapomněl. Už slyším oponenty, jak tvrdí, že Slávia má velmi široký kádr kvalitních hráčů, což je pravda, ale v současném fotbalu hraje velmi zásadní roli pro fungování týmu jeho sehranost, kdy každý hráč zná nejen svou roli na hřišti, musí ji zdokonalovat a zafixovat, ale musí ji znát i o spoluhráčích. Vyžaduje se tedy po hráčích maximální součinnost a samozřejmě kvalita v práci s míčem. Pro Slávii to platí dvojnásob, protože hraje pod trenérem Trpišovským evropským způsobem, který tuto herní součinnost vyžaduje. A na utkání Slávie v Teplicích to bylo evidentně vidět. Když k tomu přidáme i nerovný téměř zimní terén hrací plochy, tak je z toho nepřesvědčivý výkon, jaký v Teplicích předvedla. Za zmínku stojí, že branku Teplic vstřelil mladý hráč Vachoušek, syn sportovního ředitele Teplic a bývalého reprezentanta Vachouška.

Po utkání v Teplicích Slávisté určitě litovali ztracených dvou bodů, jenže nedělní prohra největšího konkurenta Slávie Viktorie Plzeň na Slovácku 2:0 způsobila, že Slávií získaný bod v Teplicích je tzv. “plusový“. Slovácko totiž vyhrálo s Plzní naprosto zaslouženě, navíc s trenérem Svědíkem na tribuně. Hráči Plzně určitě nepotěšili ani majitele pana Šádka, který jim šel do kabiny domluvit už po minulém utkání s Českými Budějovicemi. Zajímavý byl v tomto utkání poměr faulů Slovácko 6 a Plzeň 18. To není dobrá vizitka, protože ten kdo fauluje je pomalejší, bez pohybu, aktivity atd.

Třetí favorit Sparta Praha uzavírala celé kolo v neděli večer jednoznačnou výhrou 3:0 s Jabloncem. Použil jsem termín „jednoznačnou“, protože ani výsledek 3:0 pro Spartu nevyjadřuje rozdíl ve způsobu hry obou soupeřů ve prospěch Sparty. Její hráči hýřili pohybem, rychlostí a velkou aktivitou, zejména ofenzívní hráči Minčev, Haraslín, Kuchta, Sadílek, ale mohl bych vyjmenovat celý tým. Zdá se mi, že změny, které v kádru týmu Sparty v zimní přípravě nastaly si pomalu také sedají, poprvé jsem mohl vidět zahraniční hráče Laci, Mabil, nenastoupil Kamenovič a Kairinen se nepříjemně zranil na hlavě po srážce se soupeřem. Tým Jablonce zachránil od větší prohry brankář Hanuš. Až v dalších kolech musí Sparta potvrdit nárůst formy, protože tým Jablonce ji evidentně aktuálně nemá. Poměr střeleckých pokusů 25:4 to zcela jasně potvrzuje. Po dlouhé době fanoušci Sparty mohli potleskem hráčům poděkovat.

V několika utkáních tohoto kola trenéři konstatovali, že jejich svěřenci „pospali“ první poločas. Příčin může být spousta, nedostatečné nabuzení na utkání, podcenění soupeře, nervozita z výsledku atd. Platilo to Slávii a také o Baníku Ostrava. Tady se možná ukazuje, že vysoká výhra v Teplicích 5:0 může hráče negativně ovlivnit, získají pocit, že to jde všechno hladce, nepřipraví se v týdnu na tréninku a především v hlavě dostatečně. Dvojnásob to platí pro situaci, kdy dojde ke změně trenéra. To je případ Baníku, trenéra Vrbu nahradil trenér Hapal, který uklidnil atmosféru v kabině, tzv. se vyčistil vzduch, ale poté se musí projevit např. změna herního stylu, který nový trenér vyžaduje. A tady se ukáže, zda ten nový styl typologii hráčů vyhovuje atd. Proto jsem zvědavý na další utkání a výkony týmu Baníku Ostrava. Je to nepříjemné i pro nového trenéra, protože bude ze všech stran slyšet o správnosti volby, ale příčina může být v hlavách hráčů, ale i ty vyčistit je v kompetenci trenéra. Obecně platí, že to stejné může postihnout i trenéra. Jedno velké pozitivum však i přes prohru v Brně 2:1 na utkání Baníku lze najít. V dresu ostravského týmu nastoupil mladý odchovanec Šín, který se dokázal vyléčit z rakoviny a navíc v Brně vstřelil jedinou branku a svoji první v nejvyšší soutěži. Kanonýr Brna Řezníček vstřelil obě branky Brna a potvrdil tak svoji schopnost být přesně na místě, které je třeba. V obou případech jen doklepával míč do branky.

Zajímavé utkání dvou týmů, které hrají svá domácí utkání na stejném stadionu se hrálo v Mladé Boleslavi, kde hraje svá utkání i Hradec Králové. Nejtěsnější výhru 1:0 a tři důležité body z „venku“ si zaslouženě odvezli domů (kousek od stadionu) hráči Mladé Boleslavi. Tým Hradce Králové po absencích několika klíčových hráčů ztratil potřebnou kvalitu, nemá totiž tak široký kádr hráčů, jako má například pražská Slávie.

V Liberci se střetly dva týmy usilující o místo ve skupině o mistrovský titul. S místním Slovanem si to rozdala olomoucká Sigma. Utkání skončilo 2:2, ale nelze se nezmínit o obou brankách Liberce, které byly opravdu parádní. Ta první byla fenomenální, když odražený míč mimo pokutové území poslal útočník Tupta skvělým prudkým volejem nezadržitelně do sítě, podobně vyrovnal na konečných 2:2 záložník Červ.

Na závěr dvě vítězná utkání týmů, které bojují o záchranu. České Budějovice překvapivě porazily v důležitém utkání tým Bohemians 1:0. Hráči „klokanů“ zřejmě po drtivé prohře se Spartou 2:6 přetrhli úspěšnou šňůru zápasů a Pardubice porazily další ohrožený tým Zlín 2:1. Někdo tvrdí, že progres Pardubic způsobil nový stadion, ale já tvrdím to, co v minulém komentáři, že příčinou lepších výkonů a výsledků je práce trenéra Kováče, který zlepšil defenzívu a celkově organizaci hry, bez které se nedá být ve fotbalu úspěšný. Má pod sebou mladý kádr hráčů, svojí skvělou hráčskou minulostí má přirozenou autoritu u hráčů, ale tu si bude muset upevňovat i dlouhodobě, kdy už si to nikdo nebude pamatovat. V každém případě sázka na mladé hráče se klubu evidentně vyplácí. Tady já vidím trochu problém Zlína, protože starší hráči často nevyhovují potřebám progresívního fotbalu, zejména v rychlosti atd. A pokud jde o zkušenosti, tak dnes jsou už i mladí hráči zkušení, jen je třeba je hledat a dávat jim šanci a to se trenérovi Kováčovi a celému klubu Pardubic daří.

V 19. kole FORTUNA:LIGY naplno bodovaly týmy z obou pólů tabulky

Jak prozrazuje nadpis tohoto mého komentáře k 19. kolu F:L nejvíce bodů získaly týmy z čela i z konce tabulky. To je důkaz toho, že i v dalších kolech bude hlad po bodech s cílem získat mistrovský titul (Slávia, Plzeň i Sparta) a z konce tabulky s cílem zachránit se v soutěži (Pardubice, Zlín, České Budějovice, Teplice, Jablonec). No a zbývající skupinu tvoří odspodu Brno, Mladá Boleslav, Ostrava, Liberec, Hradec Králové, Olomouc a Bohemians. Bilance těchto sedmi týmů v tomto kole? Všichni prohrály, jen týmy Olomouce a Hradce Králové se rozešly po bodu. Totální negativista a kritik by řekl, že je to proto, že těm uprostřed tabulky tzv. už „o nic nejde“ a proto těm potřebným body přenechaly. To je samozřejmě nesmysl, je to určitá shoda okolností a náhod, ale i to svědčí o tom, že naše nejvyšší soutěž je velmi vyrovnaná a nikdo v ní nemá předem nic jistého.

(Pokračování textu…)

V 18. kole FORTUNA:LIGY dominovaly hostující týmy

Máme za sebou druhé utkání „jarní“ části prvoligové sezóny a první pro mnohé nepochopitelnou statistikou jsou bodové zisky hostujících týmů. Hostující týmy totiž 5 krát bodovaly naplno, tedy ziskem tří bodů, dvě utkání skončila nerozhodně a jen v jednom utkání se radoval domácí tým, což byla pražská Sparta v posledním nedělním utkání kola po výhře 4:1 s Mladou Boleslaví. Tím upravila bilanci zisku bodů v poměru domácí v. hosté na 5:15, ale zajímavý je i poměr branek 7:17 samozřejmě ve prospěch hostujících týmů. Pro zajímavost zápasová bilance dvou sehraných „jarních“ kol je 4x výhra domácích, 6x remíza a 6x výhra hostí, tzn., že i tady je bilance příznivější pro hostující týmy. Chci tím současně potvrdit moji dlouhodobou teorii o tom, že současný fotbal (především v Česku) více vyhovuje hostujícím týmům, protože ty domácí jsou nuceni více tvořit hru, překonávat defenzívu soupeřů, z toho pramení díky nekvalitní práci na míči častější ztráty míčů a dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že každá ztráta míče je zárodkem pro rychlý protiútok soupeře a ohrožení vlastní branky, v horším případě inkasování branky.

(Pokračování textu…)

Důkaz o dramatičnosti F:L? Změna vedoucího týmu soutěže

Tak nám ta naše nejvyšší fotbalová soutěž konečně začala a to velmi dramaticky. Hned po prvním jarním kole došlo k výměně vedoucího týmu soutěže a já tuším, že to vůbec není všechno, že soutěž bude dramatická až do konce. Z vlastní zkušenosti trenéra vím, že zahajovací kola po náročných přípravných obdobích bývají velmi nervózní, nikdo neví, v jaké sportovní formě budou zejména noví fotbalisté v týmu nebo ti uzdravení po zranění a vlastně celý tým po přípravném období, protože přípravná utkání nikdy stoprocentně nenahradí mistrovská utkání, kde je kromě sportovní formy ještě psychický tlak na výsledek.

(Pokračování textu…)

Konečně jsme se dočkali zahájení FORTUNA:LIGY

Nevím jak vy, ale já se už nemůžu dočkat zahájení jarní části naší nejvyšší fotbalové soutěže FORTUNA:LIGY. Bývá to tak každý rok, ale já mám pocit, že letos je to očekávání ještě větší. Tabulka je rozdělená přibližně na první tři týmy, kteří si to zřejmě rozdají o mistrovský titul a zbytek se bude snažit o záchranu i pro příští ročník. V tomto komentáři jsem se pokusil odhadnout, jak se popasují se zbytkem utkání první tři největší favorité, zkrátka jaké bude pořadí na prvních třech místech po skončení ročníku. Kontaktovala mě také některá média se stejnou otázkou a v tomto komentáři se pokusím svůj pohled přenést na papír.

(Pokračování textu…)

MS ve fotbale v roce 2022 v Kataru bylo nejen úspěšné, ale především sportovně velmi inspirující

Po rozhodnutí FIFA o pořadatelství Kataru letošního největšího svátku fotbalu MS se vyrojila spousta kritiky na transparentnost volby, muselo dojít ke změně termínu akce vzhledem k nevyhovujícím klimatickým letním podmínkám s vysokými teplotami na listopad a prosinec, což je doba po skončení ligových soutěží ve všech zemích včetně evropských klubových pohárových soutěží. Katar byl kritizován za zemi, kde jsou porušována lidská práva, což je, pokud je to pravda, velký problém. Když jsem se podíval na mapu, tak jsem si neuměl představit jak bude organizačně probíhat tato obrovská akce, nebojím se napsat s miliony návštěvníků z celého světa, na tak malém prostoru, kterým Katar je. A k tomu patří i minimum prostoru pro osm stadionů, na kterých se utkání hrála. Dnes jsem si přečetl v deníku Sport, že se všechny stadiony nacházely v prostoru o velikosti Brna, což hovoří za vše. Přesto jsem měl během MS pocit, že všechno funguje organizačně velmi dobře, možná až na zákaz pití alkoholu včetně piva, což tak nějak k fotbalu u nás neodkladně patří.

(Pokračování textu…)