Archiv pro kategorii ‘FOTBAL DNES’

28.kolo F:L bylo plné překvapivých výsledků a potvrdilo, že hlava fotbalisty je důležitější, než kondice

Důkazů k tomu, co jsem vložil do názvu tohoto komentáře bylo v tomto kole několik, proto ty překvapivé výsledky, ke kterým se vrátím v jeho průběhu, ale největším důkazem bylo utkání Viktorie Plzeň se Slávií Praha. Současně si při tom dovolím využít zkušenosti z dlouholetého, vlastně celoživotního působení v českém fotbalovém prostředí a možnost srovnávání, jak fotbal (myslím na hřišti) fungoval kdysi a jak v současné době. Je to totiž naprosto nesrovnatelné a potvrzení jsem našel i v tomto kole, nejvíce ve výsledcích pražské Slávie s Viktorií Plzeň.

(Pokračování textu…)

27. kolo přineslo po dlouhé době změnu ve vedení F:L

Ano je to tak, způsobila to nedělní remíza pražské Sparty s Mladou Boleslaví 1:1, kterou určitě přivítala pražská Slávia po sobotní výhře 2:1 ve vršovickém derby s Bohemians. Vychutnat si vedoucí příčku tak mohou všichni ve Slávii i jejich fanoušci minimálně celý týden a ne jen jako dosud několikrát, 24 hodin ze soboty na neděli. Ani jedno z těchto utkání nebylo pro favorizované domácí týmy jednoduché, což je pro celou soutěž podle mého názoru dobře, protože se ukazuje, že se týmy v české nejvyšší soutěži kvalitativně posouvají, což se také projevuje v evropských klubových soutěžích a já předpokládám, že i na blížícím se EURO 24. Nemám přesné informace, ale jsem přesvědčen, že tolik fotbalistů z české nejvyšší soutěže ještě v nominaci na mezinárodní akci tohoto formátu se neobjevilo vždy převažovali fotbalisté ze zahraničních klubů.

(Pokračování textu…)

Ve 26.kole F:L jsme viděli školácké chyby brankářů a hodně nervozity i na trenérských lavičkách

Už v komentáři k předchozímu kolu F:L jsem konstatoval, že je cítit zvyšující se nervozita všech účastníků, protože se blíží konec základní části a tabulka se bude dělit na tři skupiny, ve kterých se bude hrát o konkrétní cíle. Některé ambicióznější kluby se budou chtít třeba i na poslední chvíli propracovat do první skupiny tzv. o mistrovský titul a účast v evropských pohárech, někdo touží po střední skupině a „klidu“ z hlediska sestupu či baráže, a naopak nikdo nechce na poslední chvíli do spodní skupiny klesnout. I proto rozhodčí udělili hodně žlutých karet nejen hráčům na hřišti, ale také trenérům a členům realizačních týmů na střídačkách. Zřejmě nejaktivnějším týmem v tomto smyslu byl tým Bohemians s počtem žlutých karet 8 u hráčů + trenér Veselý při výhře 2:0 s Jabloncem.

(Pokračování textu…)

Palička: Hložek mě zaujal dynamikou, na Euro bych ho vzal. Krejčímu bych místo nehledal

Nový trenérský štáb fotbalové reprezentace už sumíruje a vyhodnocuje poznatky z prvního srazu, během kterého národní tým vyhrál dvakrát po obratu 2:1. Nejprve v Norsku a v úterý doma s Arménií. Zkušený trenér Vlastimil Palička, jenž působil ve Zlíně, Jablonci, Opavě nebo Olomouci, první vystoupení mužstva pod Ivanem Haškem hodnotí pro Sport.cz. „Pokud chceme hrát vysoký presink, což je ve špičkovém evropském fotbale běžné, moc nám do toho nepasují Barák a Schick,“ zmiňuje Palička jeden střípek. Mluví také o Adamu Hložkovi, stoperech či možném návratu hříšníků z Belmonda.

(Pokračování textu…)

25. kolo F:L poznamenala nervozita před rozdělením do skupin

A při pohledu na tabulku se není co divit. Slávia se dotáhla na Spartu na jeden bod, hranice mezi skupinou o poháry a střední skupinou je atakována dalšími třemi zájemci, šestá Mladá Boleslav je atakována Olomoucí, Teplicemi a Libercem a vytlačit tým Jablonce ze střední skupiny se snaží týmy Bohemians a Hradce Králové. Na konci se snaží vyhnout sestupu případně baráži klesající Pardubice a dlouhodobě i trojice Zlín, Karviná a České Budějovice.

(Pokračování textu…)

Týmy Sparty i Slávie uhrály ve 24. kole F:L stejný výsledek

Ano je to tak, jenže na 3 body za výhru 4:0 to stačilo jen Slávii, protože Sparta v Plzni tímto poměrem branek naprosto nečekaně prohrála. I v kontextu těchto utkání, ale i celého kola mě zaujal způsob komunikace trenérů s hráči nebo i médii, který jen potvrzuje jednu ze základních, tedy klíčových náplní práce trenéra a tou je komunikace. V komentáři k předchozímu 23. kolu jsem se více věnoval taktickému vnímání práce trenéra a nyní tedy komunikaci samozřejmě především s hráči, ale také s ostatními aktéry fotbalového prostředí.

(Pokračování textu…)

Ve 23. kole F:L kralovalo derby pražských S a v něm taktická vyzrálost trenérů

Ano, asi se všichni shodneme v tom, že největší očekávání v tomto kole splňovalo derby pražských „S“ tedy Sparty a Slávie. Je to totiž historicky derby nejsilnějších českých klubů a nejlepších klubů i v současné době, včetně probíhající sezóny. V několika předchozích derby jsme viděli spoustu záludností a nedávno, přesně ve středu tohoto týdne hodně chyb v defenzívě a hry tzv. „nahoru dolů“ na obou stranách, ale tentokrát jsme mohli vidět fotbal založený na taktických dovednostech obou trenérů, což potvrzuje nejen jejich trenérskou kvalitu, ale také to potvrzuje trend, který ve špičkovém evropském pojetí je nezbytný pro úspěšnost týmu, proto jsou oba týmy, Sparta i Slávia na prvních místech prvoligové tabulky a stále v evropských klubových soutěžích.

(Pokračování textu…)

Silná trojka nadělovala svým soupeřům ve 22. kole F:L svorně 3 branky

Ve 22. kole FORTUNA:LIGY se toho událo poměrně hodně, přesto jsem si pro nadpis tohoto komentáře vybral pokračující dominanci naší klubové silné trojice Sparty, Slávie a Plzně, která i v tomto kole potvrdila výsledky i výkony nadvládu nad ostatními. Než se budu věnovat dalším zajímavostem tohoto kola, krátce se jako vždy zmíním o základních statistikách. V tomto kole pokračoval nárůst návštěvnosti na našich stadionech, což je také znakem toho, že stoupající kvalita a posouvání se k evropskému fotbalovému standardu, možná i nadstandardu pokračuje a nebojím se říci, že je to velmi dobře i pro nového trenéra české reprezentace Ivana Haška vzhledem k tomu, že v současné době se zvýšil počet kandidátů na účast na letním EURO 24 s nedostatečným herním vytížením v zahraničí, navíc bych očekával diskvalifikaci tří „expertů“, kterým na postupu na EURO nezáleželo, jenže tuším, že se stane to, co jsem kritizoval hned po té události, že kterýkoliv nový trenér, v tomto případě Ivan Hašek je nominovat všechny tři bude.

(Pokračování textu…)

21.kolo F:L potvrdilo dominanci silné trojky a urputnost v boji o záchranu

Komentář k 21. kolu FL a druhému jarnímu kolu začnu tradiční statistikou, ale k pravdivosti nadpisu tohoto komentáře se dostanu hned následně. V tomto kole tedy byla bilance zisku bodů domácích i hostujících týmů totožná, konkrétně po 11-ti bodech (3 výhry domácích, 2 remízy a 3 výhry hostujících týmů), brankový poměr je mírně ve prospěch hostujících týmů 11:13. Branek jsme tedy viděli celkově 24, což znamená přesně tři branky na utkání. Návštěvnost na stadionech i přes nevlídné počasí se nesnižuje, tentokrát průměr na utkání byl 5300 diváků. Jako pravidelně tentokrát bilanci „zachraňovala“ pražská Sparta, kam přišlo na utkání s Libercem téměř 17 tisíc fanoušků, naopak nejméně jich přišlo ostudných 1443 na tribuny v Jablonci a hned za ním na Andrův stadion v Olomouci jen 2683 diváků, což je pro mě naprosto nepochopitelné, protože v tomto klubu jsem pracoval 17 let, ale takový nezájem nepamatuji.

(Pokračování textu…)

20. kolem FORTUNA-LIGA navázala na podzimní zvyšující se úroveň soutěže

Ano, jsem o tom přesvědčen a navíc se zvyšuje její atraktivita, která láká na tribuny poměrně nadprůměrné návštěvy. V tomto kole, kdy počasí nepřeje fotbalu a platí to dlouhodobě, byla průměrná návštěva na stadionech 6 166 diváků a ti mohli vidět 27 branek, což je v průměru na 3,37 branek na utkání. Při prostudování výsledků zjistíme, že polovina týmů vstřelila 3 a více branek (Slávia 4).

(Pokračování textu…)