Archiv pro kategorii ‘Nezařazeno’

EURO ve Francii nekompromisně nastavilo českému fotbalu zrcadlo

Včera náš fotbalový reprezentační tým prohrál s Tureckem 0:2 a zakončil tak svoje působení na EURO 2016 čtvrtým místem ve své základní skupině. Dnes už jsou zřejmě všichni aktéři doma v České republice a i já se budu snažit v dalších dnech stejně, jako mnoho dalších komentátorů i běžných fanoušků vytvořit svoji vlastní analýzu našeho neúspěšného působení. Dnes jenom krátce k našemu poslednímu utkání s Tureckem.

(Pokračování textu…)

I „malé“ UERO U21 potvrdilo můj pohled na fotbal

V nedávném mém komentáři, v kterém jsem srovnával české hráče U21 s hráči stejné kategorie z Dánska jsem konstatoval, že na úspěšnost fotbalového týmu má vliv spousta různých kritérií, a že fotbal je v tomto smyslu velmi složitým sportem, ale zároveň velmi variabilním. Pro připomenutí těchto kritérií uvedu např. kondici, techniku, taktiku, psychiku, disciplínu, soudržnost, bojovnost, ctižádost.

(Pokračování textu…)

Utkání, které mě zaujalo už před jeho začátkem

V sobotu se hrálo v Olomouci velmi atraktivní utkání Gambrinus ligy mezi Sigmou Olomouc a Spartou Praha. K jeho průběhu se vrátím v komentáři k celému 22. kolu. V tomto bych se chtěl nad ním zamyslet z jiného pohledu. Jak bylo uvedeno v médiích, tak proti jednomu ze dvou nejsilnějších klubů v Česku (druhým je Viktoria Plzeň) nastoupil fotbalový klub, který má v kádru prvoligového týmu nejvíce vlastních odchovanců ze všech klubů v GL. Tahle statistika mě sice nepřekvapila, ale určitě zaujala. Nejen proto, že je to opravdu unikátní statistika a filosofie Sigmy je srovnávána s filosofií fotbalového klubového gigantu FC Barcelona, ale také proto, že na začátku budování tohoto systému výchovy vlastních hráčů jsem stál i já.
(Pokračování textu…)

Slečno Kvitová, klobouk dolů

 O tomto víkendu jsem prožil dvě sportovní události, které spolu na první pohled nesouvisí, ale jen na první pohled. Jde o dva různé sporty, o dvě neporovnatelné sportovní úrovně, ovšem o stejnou problematiku. Tou je psychická odolnost sportovce (nebo sportovců), jejich schopnost zvládat tlak, který na něj vytváří jeho okolí, média nebo on sám.
(Pokračování textu…)

Kritériem by měla být odbornost

V posledních dnech dostával v médiích různého typu větší prostor, vedle fotbalu, i další z nejpopulárnějších sportů u nás a tím je lední hokej. Bylo to přirozené, hned vedle, u našich bývalých federálních kamarádů se konalo mistrovství světa. Nebudu psát o jeho průběhu a skvělých výkonech našich borců, ale jako trenéra mě zaujalo zjištění redaktorů deníku Sport, že: „Hadamczik obstál a vyrostl“ nebo že „Z kdysi vysmívaného „Lojzy“ se na slovenském šampionátu stal respektovaný kouč“.
(Pokračování textu…)

Jsou to nesmysly

V posledních dnech jsem jako fotbalový trenér nemohl přehlédnout polemiku okolo kondiční připravenosti hráčů Plzně a pochopitelné nesouhlasné reakce jejich trenéra Pavla Vrby. A ani se mu nedivím.
(Pokračování textu…)