Archiv pro kategorii ‘Český fotbal’

I 9. kolo F:L potvrdilo „nadvládu“ hostujících týmů a vliv jednotlivců

V úvodu mého komentáře k 9. kolu FORTUNA:LIGY vysvětlím jeho nadpis. Kdo čte moje komentáře k současnému fotbalu tak potvrdí, že již několik sezón tvrdím, a vím, že mnozí se mnou nesouhlasí, že v naší nejvyšší soutěži platí, že stále větší procento utkání skončí úspěšným výsledkem hostujícího týmu. V tomto kole to byla 1 výhra domácích, 3 remízy a 4x vyhrál hostující tým. A protože fotbal má, podle mého názoru ve všem svoji logiku, tak ji má i v tomto konkrétním případu. Není to proto, že naše liga je vyrovnaná, jak jsem slyšel včera ve studiu O2 TV, vyrovnanost je jen dopad tohoto trendu, podstatná je příčina, která vyplývá právě z logiky fotbalu. Tou je tendence fotbalových trenérů v naší nejvyšší fotbalové soutěži přiblížit se modernímu, já říkám evropskému fotbalu, což já velmi vítám, ale jako všechno nové i tento trend, který já velmi chválím má přesto spoustu úskalí, která ovlivňují například i tento zmiňovaný trend úspěšnosti hostujících týmů.

(Pokračování textu…)

I 8. kolo F:L potvrzuje trendy moderního (evropského) fotbalu

Ve svých komentářích se snažím nekopírovat ostatní média z pohledu zpravodajského (kdo a kdy vstřelil branku, držitele červených karet apod.), to si každý může v médiích přečíst, ale snažím se najít v těchto utkáních fotbalové trendy, které přispívají k atraktivitě fotbalu a pomáhají držet tempo našeho, českého fotbalu s vyspělou fotbalovou Evropou. Proto tvrdím, že i v tomto 8. kole se ukázalo, že někdo je na tom z tohoto pohledu velmi dobře a někdo naopak pokulhává, což ovšem nevnímám jako kritiku těch dohánějících týmů a jejich trenérů, protože každý klub má jiné možnosti, jinou ekonomickou sílu a s tím související možnosti vytvoření kvalitativně odpovídající prvoligový tým, což také ovlivňuje i úspěšnost práce jejich trenérů především z hlediska výsledků. Jenže hodnotit by se práce trenéra měla tím, jak daleko má jeho tým ke 100% výkonnostního limitu, což je pouze odhad, protože fotbal není atletika, kde každý sportovec svoje 100% maximum zná, ve fotbalu zejména díky kolektivnímu sportu a skloubení všeho a všech je to složitější, ale odhadnout se to dá. Zda to je cca 80 % nebo jen 40 % je na způsobu a kvalitě hry včetně výsledků vidět.

(Pokračování textu…)

I pro 7. kolo F:L platí nadvláda hostujících týmů

Dříve, než se dostanu k utkáním 7. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže uvedu několik statistických čísel, která se týkají současných fotbalových trendů a také tohoto kola. Jedná se o téma, které se dlouhodobě v mých komentářích objevuje a vzhledem k tomu, že jsem nezaznamenal, že by se někdo z expertů dosud o nich zmínil, tak to tentokrát udělám já a zcela konkrétně a jasně, i když mnozí se mnou nebudou souhlasit.

(Pokračování textu…)

I 6. kolo F:L potvrdilo, co mně mnozí vyvrací, že fotbal má logiku

A já dodávám, že nejen fotbal na hřišti, ale také v klubových kancelářích, kde se vytváří podmínky pro to, aby byl fotbalový tým logicky úspěšný. Toto téma mě zaujalo především díky aktuálním pozitivním i negativním výsledkům některých týmů.

Začnu týmem pražské Slávie, který rozdrtil na svém stadionu Teplice 6:0 a co je pro svěřence trenéra Trpišovského ještě důležitější, že tomuto výsledku odpovídá i předvedená hra. Po porážce v Hradci Králové v prvním kole jsem psal, že Slávie se bude po letních změnách v kádru hráčů zlepšovat, protože se bude pod trenérem Trpišovským herně stabilizovat. Opět je to logická úvaha, protože trenér Trpišovský, nebojím se napsat, že jako jeden z mála českých trenérů toto dokáže. Dokáže připravit celý tým na zvolený způsob hry, který odpovídá moderním trendům a nesouhlasím s argumentem neschopných konkurentů, že je to proto, že má široký kádr hráčů. Je to přesně naopak, přeučit tak početný kádr hráčů na svoji představu o svojí herní strategii je velké umění. Poznal jsem to i pod trenérskou legendou panem Brücknerem jako hráč i jeho asistent. On totiž jako první praktikoval taktický nácvikový trénink, jenže pouze se základní sestavou, tzv. „zlatí“ na úkor toho zbytku hráčů, tzv.“prašiví“. I on věděl, jak je to pracné naučit to všechny. Trenér Trpišovský toto dokazuje, ať nastoupí kdokoliv z kádru cca 25 hráčů, tak hra týmu funguje a je radost se na to dívat. Proto se také tým Slávie prosazuje i v rámci evropských pohárových soutěží.

(Pokračování textu…)

5. kolo FORTUNA:LIGY bylo skoupé na góly

Na začátek komentáře k 5. kolu naší nejvyšší fotbalové soutěže F:L uvedu jen několik základních statistik. V osmi utkáních padlo 16 branek, což je průměr 2 na utkání, což je téměř polovina ve srovnání s koly předchozími. Diváků na stadion přišlo poměrně dost, cca 6 tisíc na utkání, zasloužila se o to návštěva na Spartě a vyprodaný stadion v Brně.

(Pokračování textu…)

Výsledky 4. kola F:L potvrzují výkonnostní stabilizaci některých týmů

Přesto, že ve 4. kole nebyla sehrána dvě utkání (Plzeň v. Brno a Bohemians v. Hradec Králové), tak si troufám tvrdit, že nadpis tohoto mého komentáře platí. V komentáři k 1. kolu a několika překvapujícím výsledkům jsem vysvětlil, jak je v současném fotbalu důležitá volba herní strategie týmu, součinnost hráčů atd., což byla podle mého názoru, s kterým určitě nemusí každý souhlasit, hlavní příčina těchto výsledků, protože vyšší počet nových hráčů v základní sestavě, jako např. u Slávie a Sparty 6, potřebuje určitý čas na adaptaci na způsob hry celého týmu.

(Pokračování textu…)

Po 3. kole FORTUNA:LIGY je v čele nečekané duo

Ano, pohled na tabulku naší nejvyšší fotbalové soutěže F:L je opravdu nečekaný, vedoucí duo tvoří nováček Zbrojovka Brno a tým Bohemians, který v uplynulém ročníku bojoval o udržení v soutěži. Největší favorité Plzeň, Sparta, Slávia a s nimi Liberec doplňují pro tzv. nadstavbu skupinu o mistrovský titul. I tady se ukazují záludnosti pro účastníky předkol evropských pohárů, což je evidentní zejména při srovnání výkonů Sparty a Slávie v tomto kole.

(Pokračování textu…)

I 2. kolo F:L bylo z mnoha pohledů nadprůměrné

Po 1. kole naší nejvyšší fotbalové soutěže, s mnoha doslova šokujícími výsledky, jsme se předpokládám všichni těšili na její pokračování. Druhé kolo přineslo z mého pohledu mnoho nadprůměrných pozitivních parametrů, bohužel i jeden negativní. Začnu těmi pozitivními.

(Pokračování textu…)

Řada překvapení v 1. kole F:L? Logické potvrzení „moderního“ trendu

I já patřím k těm fanouškům fotbalu, kteří se už moc těšili na zahájení nejvyšší fotbalové soutěže u nás po letním „odpočinku“, ovšem ani já jsem nepředpokládal, že budeme svědky mnoha překvapivých výsledků, pro které mám v této chvíli logické vysvětlení, které nepotvrzuje známou poučku někdejšího trenéra pana Pospíchala, že „fotbal nemá logiku“, s kterou dlouhodobě nesouhlasím a kdo čte moje fotbalové komentáře, tak to ví.

(Pokračování textu…)

Od mládí fandím Slávii, přesto držím palce novému trenérovi Sparty

Přiznám se, že z aktuálních událostí v našem fotbalu mám v hlavě spoustu myšlenek a témat k zajímavým komentářům, zkrátka nevím, kde mám dříve začít, zda u nominace trenéra reprezentace Šilhavého na červnová utkání „Ligy národů“, volby rozestavení se třemi stopery na tato utkání, zdravotní konsolidace ze zdravotních důvodů rozpadlého hráčského kádru Slávie nebo volbu nového zahraničního trenéra Sparty. Rozhodl jsem se pro poslední zmiňované téma, nového trenéra Sparty Dána Briana Priskeho (správně bez skloňování Priske ???).

(Pokračování textu…)