Archiv pro kategorii ‘Český fotbal’

Naše nejvyšší fotbalová soutěž konečně začala, pod novým názvem „Chance liga“

Jako každý rok se my fotbaloví fanoušci, těšíme na zahájení nejvyšší fotbalové soutěže a dnes už známe výsledky prvního kola. Stejně tak platí každý rok, že soutěž je velmi očekávaná už proto, že během letní přestávky dochází v klubech k mnoha změnám, které potom ovlivňují úspěšnost nebo naopak neúspěšnost jednotlivých týmů. A to platí i tentokrát, protože těch změn je více, než je obvyklé.

(Pokračování textu…)

Druhé zamyšlení nad prezentací českého fotbalového týmu na UEFA EURO 2024

V prvním mém zamyšlení nad prezentací českého fotbalového týmu na tomto prestižním turnaji jsem se věnoval dopady kauzy „Belmondo“ a výkony jejích dvou hlavních protagonistů Coufala a Kuchty, ten třetí Brabec nebyl na EURO nominovaný a znovu opakuji, že podle mého názoru neměla být nominována celá „slavná“ trojice.

(Pokračování textu…)

Akce „Belmondo“ se vrací jako bumerang

Abychom si rozuměli, stále věřím, že náš fotbalový reprezentační tým ze své skupiny na EURO 2024 i přes úterní sice nešťastnou, ale zaslouženou porážku s favorizovaným Portugalskem postoupí, ale o ten pověstný „bumerang“ si trenérský štáb a hlavně hlavní trenér říkali sami. Já vím, mnozí mě budou podezírat z pozice „generála po bitvě“, navíc i já tuto častou novinářskou pozici kritizuji a nemám ji rád, ale tentokrát i s přihlédnutím ke svým názorům před EURO 2024 se můžu s klidným svědomím ozvat. (Pokračování textu…)

Poslední kolo nadstavby rozhodlo o přímém sestupu Zlína

O mistrovském titulu týmu pražské Sparty bylo před posledním kolem nadstavby a celého ročníku F:L rozhodnuto a stejný tým získal dokonce zisk pohárové soutěže MOL Cupu. Bohužel obě poslední a rozhodující utkání obou soutěží znehodnotili neukáznění fanoušci Sparty, po finálovém utkání MOL Cupu v Plzni také fanoušci domácího týmu. Podle mého názoru tyto dva ostudné závěry obou soutěží byly ostudou také pro český fotbal, který se svojí kvalitou a následnou zvýšenou návštěvností posouvá blíže k evropské úrovni, ovšem prostředí samotné zamrzlo na neschopnosti zajistit organizačně a kompetencemi organizátorů ve spolupráci s policií a FAČR důstojný průběh závěru utkání.

(Pokračování textu…)

Už 4. kolo nadstavby rozhodlo o držiteli mistrovského titulu

Ano, je to tak, drtivou výhrou 5:0 v Mladé Boleslavi rozhodli hráči Sparty definitivně o zisku mistrovského titulu a navíc dokázali obhájit prvenství z minulého ročníku a já dodám, že naprosto zaslouženě. V takové situaci se říká, že je to zásluha skvělých hráčů, já s tím souhlasím, ale klíčovou roli v tomto případě sehrál sportovní ředitel Sparty a bývalý skvělý fotbalista Tomáš Rosický a dánský trenér Priske. Trenér proto, že zavedl v týmu pořádek a disciplínu, vytvořil týmovou atmosféru, což je vidět nejen na hře Sparty, ale také na pozitivních emocích a to je v kolektivním sportu rozhodující a sportovní ředitel Tomáš Rosický proto, že přivedl do klíčové pozice trenéra typu Priske.

(Pokračování textu…)

Nadstavbová část F:L pokračovala 2. kolem

Nadstavbová část naší nejvyšší fotbalové soutěže v době, kdy jsem já působil v nejvyšší soutěži jako hráč i později jako trenér ještě neexistovala, ale dokážu si představit, jak velký tlak na některé týmy a jejich trenéry z hlediska zisku potřebných bodů k dosažení nastolených cílů na ně působí. Tak to fungovalo i těsně před rozdělením do tří skupin, ale v nich to platí dvojnásobně, jenže jen pro některé týmy, což je podle mého názoru jediné negativum tohoto způsobu rozdělení klubů v cestě k dosažení maximální dramatičnosti závěru celého ročníku.

(Pokračování textu…)

První kolo nadstavby nepostrádalo na dramatičnosti a dominanci domácích týmů

Ano, je to tak, domácí týmy z osmi utkání tohoto kola bodovaly naplno v sedmi z nich, stoprocentní bilanci jim pokazila jen pražská Sparta výhrou na Slovácku 4:2. Už před tímto kolem se spekulovalo o tom, jak moc je v současném fotbalu důležitá součinnost hráčů podpořená herními automatizmy. Hodně to před několika sezónami poznala i pražská Slávia pod trenérem Trpišovským, často jsem i já v několika komentářích upozorňoval na problematiku vypěstování souhry při několika tehdejších příchodech nových hráčů a už tenkrát to praxi týmu Slávie poznamenalo. I proto se před tímto kolem rozebírala a srovnávala metoda trenéra Sparty Priskeho, který rotuje se sestavou daleko méně, než trenér Slávie Trpišovský a i toto kolo ukázalo, že jak se říká, že všeho moc škodí a platí to i v tomto případě. Hra Sparty je určitě dynamičtější, přímočařejší něž způsob hry Slávie a potvrdilo to i toto kolo. Tato debata vznikla i proto, že před derby pražských „S“ bylo v obou týmech několik karetních ohrožení, více ve Spartě celkem 9 a všichni „přežili“ utkání se Slováckem bez karty. Slávia jich měla 5.

(Pokračování textu…)

30. kolo F:L uzavřelo základní část naší nejvyšší fotbalové soutěže

Ano, je to tak a nyní se můžeme těšit na nadstavbu, ve které jsou týmy rozděleny do tří skupin. Před posledním kolem byl v tomto dělení neznámý jediný otazník, kterým byla 6. příčka ve skupině o titul. Teoreticky na ni nemusel dosáhnout tým Liberce a Slovácka, při krkolomné výsledkové variantě ještě i Mladá Boleslav. Nakonec „Černý Petr“ zůstal týmu Liberce. Zajímavostí přitom je, že všechny tři týmy v tomto kole získaly jeden bod za remízu, takže se mezi nimi po závěrečném kole nic nezměnilo.

(Pokračování textu…)

Kolo před koncem základní části F:L jsou vyluštěny některé otazníky v rozdělení do skupin

I v tomto 29. kole bylo cítit určité napětí, které způsobilo u některých týmů dělení do skupin (skupina o mistrovský titul a evropské poháry, střední skupina a skupina o sestup). Platí to zejména o těch týmech, které jsou ještě ve hře o dosažení svých klubových cílů. Naopak některých cílů tímto kolem a dosaženým výsledkem bylo dosaženo. Platí to o definitivní příslušnosti v první skupině pro Mladou Boleslav, naopak Slovácku získaný bod za remízu s Viktorií Plzeň definitivu nepřinesl, protože se na něj tlačí Liberec, který může ještě Slovácko v posledním kole základní části vystřídat. Další překvapivou definitivu ve střední skupině dosáhly Teplice, které ještě nedávno měly téměř „jistotu“ skupiny o záchranu a naopak definitivně spadl do této skupiny o záchranu tým Bohemians. A nyní krátce ke konkrétním utkáním tohoto 29. kola základní části.

(Pokračování textu…)

28.kolo F:L bylo plné překvapivých výsledků a potvrdilo, že hlava fotbalisty je důležitější, než kondice

Důkazů k tomu, co jsem vložil do názvu tohoto komentáře bylo v tomto kole několik, proto ty překvapivé výsledky, ke kterým se vrátím v jeho průběhu, ale největším důkazem bylo utkání Viktorie Plzeň se Slávií Praha. Současně si při tom dovolím využít zkušenosti z dlouholetého, vlastně celoživotního působení v českém fotbalovém prostředí a možnost srovnávání, jak fotbal (myslím na hřišti) fungoval kdysi a jak v současné době. Je to totiž naprosto nesrovnatelné a potvrzení jsem našel i v tomto kole, nejvíce ve výsledcích pražské Slávie s Viktorií Plzeň.

(Pokračování textu…)