Archiv pro kategorii ‘Český fotbal’

21.kolo F:L potvrdilo dominanci silné trojky a urputnost v boji o záchranu

Komentář k 21. kolu FL a druhému jarnímu kolu začnu tradiční statistikou, ale k pravdivosti nadpisu tohoto komentáře se dostanu hned následně. V tomto kole tedy byla bilance zisku bodů domácích i hostujících týmů totožná, konkrétně po 11-ti bodech (3 výhry domácích, 2 remízy a 3 výhry hostujících týmů), brankový poměr je mírně ve prospěch hostujících týmů 11:13. Branek jsme tedy viděli celkově 24, což znamená přesně tři branky na utkání. Návštěvnost na stadionech i přes nevlídné počasí se nesnižuje, tentokrát průměr na utkání byl 5300 diváků. Jako pravidelně tentokrát bilanci „zachraňovala“ pražská Sparta, kam přišlo na utkání s Libercem téměř 17 tisíc fanoušků, naopak nejméně jich přišlo ostudných 1443 na tribuny v Jablonci a hned za ním na Andrův stadion v Olomouci jen 2683 diváků, což je pro mě naprosto nepochopitelné, protože v tomto klubu jsem pracoval 17 let, ale takový nezájem nepamatuji.

(Pokračování textu…)

20. kolem FORTUNA-LIGA navázala na podzimní zvyšující se úroveň soutěže

Ano, jsem o tom přesvědčen a navíc se zvyšuje její atraktivita, která láká na tribuny poměrně nadprůměrné návštěvy. V tomto kole, kdy počasí nepřeje fotbalu a platí to dlouhodobě, byla průměrná návštěva na stadionech 6 166 diváků a ti mohli vidět 27 branek, což je v průměru na 3,37 branek na utkání. Při prostudování výsledků zjistíme, že polovina týmů vstřelila 3 a více branek (Slávia 4).

(Pokračování textu…)

Víte proč je Sparta tak úspěšná? Protože má skvělého sportovního ředitele

Ve své trenérské kariéře jsem se snažil vnímat moderní trendy, což v českém fotbalovém prostředí je velká odvaha. Já ovšem v tomto svém komentáři nechci psát o sobě, ale o současném nastavení progresívních trendů v našem fotbalovém prostředí. Moje zkušenost říká, že v něm ještě v nedávné minulosti měli bohužel navrch mnozí pohodlnější a lenivější „odborníci“, kterým tento trend nic neříkal. Naštěstí se ukazuje, že i v současné době získává na síle moderní trend, já mu říkám „evropský“, což je viditelné zejména u týmů Sparty, Slávie, Plzně, ale i některých dalších klubů. Kdo čte pravidelně moje komentáře tak zjistí, že i když už nejsem trenérem na plný úvazek, tak mě tato oblast fotbalu velmi zajímá.

(Pokračování textu…)

Otazníky kolem trenérů reprezentace i Mladé Boleslavi jsou vyřešeny

Před několika dny jsem se ve svých komentářích zabýval problematikou volby trenéra české reprezentace a odvolání trenéra Mladé Boleslavi Kuliče. Dnes jsou oba případy vyřešeny a mě zaujaly některé okolnosti, na které jsem v nich upozorňoval a které se „otiskly“ v jejich vyřešení.

(Pokračování textu…)

Angažování trenéra Kuliče? Ukázka toho, jak klub dnes nemá ve volbě trenéra postupovat

Přiznám se, že odvolání trenéra Kuliče z pozice hlavního trenéra Mladé Boleslavi včetně jeho asistentů mě na jednu stranu překvapilo, ale při podrobnějším zamyšlení je to pro mě z hlediska parametrů a charakteristiky trenéra v současném fotbalovém prostředí v konfrontaci se sportovní strategií a nastavením klubu logická věc, která mě ani moc nepřekvapuje a pokusím se v tomto svém komentáři vysvětlit, jak to myslím.

(Pokračování textu…)

Výsledky posledního 19. podzimního kola ovlivnila efektivita

I když se v naší nejvyšší fotbalové soutěži rozdělují tři body za výhru, při remíze jen dva, tak výsledky toho posledního podzimního jsou velmi důležité, protože ten pozitivní a naopak hlavně ten negativní výsledek zůstává dlouho v hlavách hráčů, trenérů, funkcionářů i fanoušků a není bezprostřední možnost nápravy, jako během řádné mistrovské soutěže. Roli můžou hrát, i když by neměly, ale do hlav hráčů není vidět, myšlenky na vánoční pohodu s rodinou nebo pobyt v teplejších krajinách. A o to je zejména pro trenéry týmů těžší hráče psychicky připravit, aby se koncentrovali na těch posledních 90 minut.

(Pokračování textu…)

Před týdnem se zima jen přihlásila, v 17. kole vyhrála na celé čáře

V tomto mém komentáři nebude v kontextu jeho nadpisu hlavním tématem jen fotbal, ale povětrnostní podmínky, konkrétně sněžení a různý přístup klubů k zajištění regulérních podmínek k uskutečnění utkání na jejich stadionu zejména s ohledem na regulérnost hrací plochy. Samozřejmě všude nebyly podmínky stejné a hlavně z mého pohledu a zkušenosti ne všechny domácí kluby udělaly maximum k vytvoření regulérní hrací plochy, což nyní bude tématem pro příslušné komise na FAČR a média v tom smyslu, proč se někde hrálo (v Olomouci a Pardubicích) a někde ne. Dokonce někde se rozhodlo o odložení utkání den před výkopem, což bylo zejména pro hostující týmy příznivé vzhledem ke zrušení autobusové dopravy včetně ubytování den před utkáním. Tento rozumný přístup zvolily domácí kluby Bohemians Praha, České Budějovice, Jablonec, Mladá Boleslav a Ostrava, což zjednodušilo situaci jejich soupeřům Liberci, Hradci Králové, Teplicím, Karviné a především Plzni. Bohužel zbytečně se trmácel do Zlína včetně nákladů na ubytování na hotelu tým Slávie, když o odložení utkání někdo rozhodl až v den utkání dopoledne, což je pro mě zcela nepochopitelné a nedivím se vedení Slávie v čele s panem Tvrdíkem, že tuto situaci tvrdě kritizují.

(Pokračování textu…)

V 18. kole FORTUNA:LIGY jsme viděli rekordní kanonádu

Blížící se zimní období nám připomnělo předchozí 17. kolo F:L, kdy bylo odloženo hned 6 utkání, odložení se nevyhnula ani v tomto 18. kole, naštěstí byla jen dvě a to v Karviné, která měla hrát s Pardubicemi a v Teplicích, které měly přivítat olomouckou Sigmu. Tentokrát nebyl příčinou sníh na hrací ploše, ale podmáčené hřiště i díky sněhu, který roztál a změnil hrací plochu v bažinu.

(Pokračování textu…)

Ivan Hašek? Pro mě moc velká neznámá

Výbuch za výbuchem

Nejprve se podíváme na posledních pět angažmá tohoto kdysi úspěšného kouče. V uplynulých deseti letech vystřídal pozice trenéra v týmech Qatar SC, dvakrát vedl Fujairah FC ve Spojených Arabských Emirátech, v téže zemi se objevil i na lavičce Emirates Clubu a naposledy koučoval reprezentaci Libanonu. A jak jeho angažmá končila?

(Pokračování textu…)

V 16. kole FORTUNA:LIGY se už přihlásila zima

Dovolte mi hned na úvod tohoto komentáře krátkou vsuvku na téma trojice nezodpovědných reprezentantů Brabce, Kuchtu a Coufala. Jejich jednání je pro mě naprosto nepochopitelné a svědčí jen o jejich skutečném charakteru a vztahu k reprezentaci a bylo správné je okamžitě poslat domů před utkáním s Moldavskem. Vzhledem k okolnostem a důležitosti tohoto utkání všichni tři jen potvrdili, že jim na postupu na EURO 24 nezáleží, a proto je pro mě nepřijatelné, aby se tohoto prestižního turnaje někdo z nich zúčastnil. Nechat toto rozhodnutí na budoucím trenérovi, který je samozřejmě povolá je totálním alibismem, proto rozhodnutí o neúčasti všech tří hráčů na EURO 24 ze strany FAČR mělo padnout hned nyní. Neznám trenéra, který by v případě angažmá u reprezentace se hráčů zřekl, argumentem bude, že se tak stalo před jejich angažováním a navíc se hráči všem omluvili…A nyní už k 16. kolu F:L.

Ano, je to tak, sněhové přeháňky ovlivnily hrací plochy někde více (na severu v Teplicích, Jablonci a Liberci a v Karviné), někde méně. Proto není náhoda, že na těchto stadionech byla nejmenší návštěva v průměru jen 1795 diváků, i když i bez sněhu bývá u nich návštěva nejmenší. Naopak na čtyřech ostatních stadionech (na Spartě, Slávii, v Hradci Králové a na Slovácku) přišlo na utkání v průměru 11979 diváků. Celkově v 16. kole na všech osmi stadionech přišlo do hlediště v průměru 6890 diváků a to je i vzhledem k povětrnostním podmínkám velmi dobré číslo.

(Pokračování textu…)