Archiv pro kategorii ‘Zahraniční fotbal’

Florbal mě nezklamal, stejně tak Gabriela Koukalová

Patřím ke generaci, která v dětství neznala sport pod názvem „florbal“. Pro nás tehdejší kluky existoval především sport s podobným názvem „fotbal“. Jenže tak, jako všechna odvětví našeho života se vyvíjí, hledají se nové a nové věci, tak i sporty. Jenže já jsem celý svůj život sportoval podle svých možností (kromě fotbalu hokej, stolní tenis, tenis, volejbal) a nakonec to u mě vyhrál fotbal, kterému se věnuji od doby, kterou si pamatuji a aktivně se mu věnuji od osmi let. A platí to dodnes, protože se stal mým povoláním.

(Pokračování textu…)

Slávie jako Liverpool? To bude ještě dlouhá cesta…

Při sledování včerejšího večerního semifinále Ligy mistrů jsem byl nadšený a zcela jistě i mnozí jiní ze způsobu hry účastníka anglické nejvyšší soutěže týmu FC Liverpool. Ne, že bych o herní strategii jejich trenéra Jürgena Kloppa nic nevěděl, ale opět jsem viděl hrát fotbalový tým způsobem, který jsem chtěl hrát i já, tzn. běhavý, agresívní fotbal s napadáním hráčů soupeře s míčem na každém metru hřiště a po jeho zisku sprintem do zakončení.

(Pokračování textu…)

Jak se zrodil fotbalový „zázrak“ z Hoffenheimu

Německý fotbalový klub TSG Hoffenheim je zcela jistě v jistém smyslu vyjímečný. Klub sídlí ve vesničce čítající přibližně 3 tisíce obyvatel a svá domácí utkání hraje na stadionu postaveném doslova na zelené louce v nedalekém městečku Sinsheim. Připomíná mi to tak trochu někdejší české prvoligové kluby z Blšan a Drnovic, tedy vesnic velikosti Hoffenheimu. Jenže tyto naše kluby neměly tak bohatého majitele, jako byl v případě Hoffenheimu miliardář Dietmar Hopp. Výsledkem jeho podpory nebyl jen zbrusu nový stadion v Sinsheimu, ale také postup do nejvyšší německé fotbalové soutěže I.Bundesligy.

(Pokračování textu…)

Proč je Borussia Dortmund dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších klubů v Evropě

Rozhodl jsem se zamyslet nad tím, proč je fotbalový klub Borussie Dortmund už téměř 8 sezón jedním z nejlepších klubů v Německu i v Evropě. Dokáže v posledních sezónách dokonce důrazně šlapat německému gigantu Bayernu Mnichov na paty přesto, že ho zásobuje svými nejlepšími hráči.

(Pokračování textu…)

Proč jsou týmy španělské nejvyšší soutěže dlouhodobě nejúspěšnější

Zcela jistě nejsem sám, kdo si všímá dlouhodobé nadvlády klubových fotbalových týmů španělské nejvyšší fotbalové soutěže Primera División v evropských pohárech, konkrétně v Lize mistrů a Evropské lize. Stejně je tomu tak i v letošní sezóně, kdy se ve finále Ligy mistrů 25. května utkají dva španělské velkokluby dokonce z jednoho města Real a Atlético Madrid. Pokud vám tam chybí další španělský gigant, tak jen připomenu, že ten byl vyřazen ve čtvrtfinále právě Atléticem.

(Pokračování textu…)

Proč mě vůbec napadá srovnávat „nesrovnatelné“ Leicester City a Ratíškovice

Jak zjišťuji, nejsem zdaleka sám, komu je sympatická cesta anglického prvoligového týmu Leicester City k mistrovskému titulu v Premier League. A to nejen sportovní stránka, která zcela odpovídá mojí fotbalové filosofii ve způsobu hry, ale i způsob vedení týmu ze strany trenéra Ranieriho a především mentalitou a charakterem hráčů. Leicester totiž zaujal fotbalovou veřejnost a zaskočil své slavnější soupeře v Premier League fotbalem, který se snažím praktikovat i já a ve fotbalovém prostředí tím jdu tak trochu proti proudu.

(Pokračování textu…)

Proč jsou stále úspěšní, i když to mají oba stále těžší a těžší

Současný fotbal se neustále vyvíjí a mění takřka rok od roku. Každá lidská činnost a tedy i sportovní odvětví zažívají obrovské změny a kdo se jim nepřizpůsobí, tak stojí opodál. Do této kategorie patří i fotbal. Je stále rychlejší, agresívnější a tomu musí odpovídat i typologie při výběru hráčů. Je to téma docela aktuální a široké, ale já ho zúžím na fotbalový post, který je v každém fotbalovém týmu nejžádanější, nejdůležitější a proto i nejdražší.

(Pokračování textu…)

Jak funguje Jürgen Klopp a Liverpool v Premier League

Fotbal je nejrozšířenější sport na světě, hraje se i v jeho nejzapadlejších koutech, ale není všude stejný. Pravidla jsou velmi pružná a tomu se v různých zemích přizpůsobují jeho aktéři trochu jinak. Pro příklad uvedu srovnání nejvyšší soutěže ve Španělsku a v Anglii. Španělská Primera Division je plná fotbalistů z Jižní Ameriky a proto se tam hraje převážně technický kombinační fotbal plný narážeček a parádiček. V anglické Premier League převažuje obrovské tempo, síla a agresivita.

(Pokračování textu…)

Proč se chystá a co provede s týmem Bayernu Mnichov avizovaná letní změna trenéra

Vedení fotbalového klubu Bayern Mnichov oznámilo již se značným předstihem, že současný trenér Guardiola nebude od léta 2016, kdy mu vyprší smlouva, v klubu i přes velký zájem Bayernu o její prodloužení, pokračovat v trenérské práci. Prodloužit svoji smlouvu totiž odmítl sám trenér Guardiola. To se sice nestává často, ale jeho zdůvodnění má logiku. Chce se ve své trenérské práci posunout zase dál a zkusit po nejvyšší fotbalové soutěži ve Španělsku a Německu další atraktivní soutěž v Anglii.

(Pokračování textu…)

Snad se k tomu někdy dopracujeme i v Česku

Nedávno jsem psal komentář o českém fotbalovém reprezentantovi Vladimíru Daridovi a v jeho případě sdělil příčiny, proč se dokázal prosadit, jako v poslední době jeden z mála českých fotbalistů, ve vyhlášené německé nejvyšší fotbalové soutěži Bundeslize. Možná mi to nebudete věřit, ale já byl přesvědčený, že se Darida v Německu prosadí. On by se totiž prosadil i v jiných vyhlášených fotbalových ligách. Proč? O tom byl ten nedávný můj komentář.

(Pokračování textu…)