Archiv pro kategorii ‘Postřehy’

Florbal mě nezklamal, stejně tak Gabriela Koukalová

Patřím ke generaci, která v dětství neznala sport pod názvem „florbal“. Pro nás tehdejší kluky existoval především sport s podobným názvem „fotbal“. Jenže tak, jako všechna odvětví našeho života se vyvíjí, hledají se nové a nové věci, tak i sporty. Jenže já jsem celý svůj život sportoval podle svých možností (kromě fotbalu hokej, stolní tenis, tenis, volejbal) a nakonec to u mě vyhrál fotbal, kterému se věnuji od doby, kterou si pamatuji a aktivně se mu věnuji od osmi let. A platí to dodnes, protože se stal mým povoláním.

(Pokračování textu…)

Hejda? Trenére, rozhodl jste se správně

Nejsem sice odborník na lední hokej, ale samozřejmě jsem zaregistroval oznámení trenéra českého reprezentačního týmu pana Hadamczika nominace na Olympijské hry, které začnou přibližně za dva týdny. Tam budeme všichni moc zvědaví na výkony a výsledky našich hokejistů a budeme jim držet palce.

(Pokračování textu…)

Finále

EURO 2008 uzavřelo večerní finále Španělsko – Německo. Tipoval jsem vítězství Španělů, protože tím, jak ovládají míč, nedopustí nevynucené ztráty, které by Němci mohli využít. Věděl jsem, že to bude spíše naopak, že ztrácet budou Němci, protože nejsou tak fotbalově vyspělí. Proto se také nedostali k šancím a nepomohli si ani standardní situací. Vítězství 1:0 ani neodpovídalo rozdílu v kvalitě ve prospěch Španělů.

Šok? Pouze na první pohled.

Včera večer jsem byl z komentátorského stanoviště (asi 10 metrů od trenéra Hiddinka) svědkem utkání Nizozemsko – Rusko, které mělo dle výsledků a předvedené hry ve skupinách mít jasného vítěze, mužstvo Nizozemska. To, proč těmto prognózám neodpovídal výsledek, ale především předvedená hra bude určitě předmětem úvah fotbalových odborníků, ale vzhledem k několika aspektům i psychologů a fyziologů. Ve fotbalu jsem toho zažil již hodně, a proto se nebojím považovat se za fotbalového odborníka. Pokusím se tedy vypracovat vlastní analýzu příčin tohoto, pro mnohé šokujícího výsledku.
(Pokračování textu…)

Löw? Mistr taktiky.

Na EURO 2008 jde do tuhého. Dnešním utkáním začíná vyřazovací část a na atmosféře před i během utkání to bylo znát. Při neúspěchu totiž odpadla možnost nápravy, která byla ve skupině. Na tribunách byli v jasné převaze němečtí příznivci, kteří to sem do Basileje mají opravdu pár kilometrů. Jsem tady jako spolukomentátor, ale profesí jsem trenér, proto pro mě bylo toto utkání velmi inspirativní a jak lze z titulku odvodit, pro mě kromě hráčů Německa byl vítězem i jejich trenér Joachim Löw. Ne proto, že musel utkání sledovat z tribuny (nesměl ani o přestávce do kabiny nebo být ve spojení se střídačkou), ale především připravil výbornou taktiku, která na Portugalce platila.
(Pokračování textu…)

Není hvězda jako „hvězda“.

Po včerejším večerním utkání mi nedá, abych si nedovolil jedno zásadní srovnání obou mužstev, i když se to vlastně bude týkat jednotlivců.
O Nizozemcích jsem již psal v tom smyslu, jak jsou jejich hvězdy zároveň týmovými hráči, jsou ochotni především všechny svoje neoddiskutovatelné přednosti plně využít ve prospěch úspěchu týmu. To je, kromě jiných, klíčovou příčinou jejich skvělých výkonů a výsledků. Mám na mysli především van der Vaarta, Sneijdera, van Nistelrooye, Kuyta, Robbena a van der Sara (každé tištěné médium u nás píše jejich příjmení jinak, použil jsem tedy verzi z „Oficiálního programu EURO 2008“, kterou vydala přímo UEFA).
(Pokračování textu…)

Osobnosti „versus“ tým.

Vzhledem k tomu, že mužstvo Nizozemska jsem spolukomentoval již 2x (a minimálně jednou ještě budu), jsem se rozhodl vypracovat svoji soukromou analýzu příčin jejich dosud výborných výsledků na EURO 2008. Použiji při tom nejen svoje trenérské zkušenosti, ale v kontextu s nimi především poznatky z pozorování utkání a způsobu vystupování nizozemských hráčů.
(Pokračování textu…)

Další důkaz!

Neděste se, nejde o povídku s kriminální zápletkou, ale o další z důkazů, že fotbal opravdu má logiku. I když působím na EURO 2008 jako spolukomentátor TV Prima, snažím se, kromě povinností pracovních, sledovat také počínání trenérů na střídačkách, tzv. „koučink“. Velmi zajímavé i poučné pro mě, jako trenéra, bylo utkání Švýcarsko – Turecko. Předesílám, že vždy je důležité si uvědomit, jak jsou tzv. „rozdané karty“. Tentokrát byly rozdány, po porážkách obou soupeřů v úvodním kole, naprosto stejně, tj. oba potřebovali pro uchování naděje na postup do čtvrtfinále vyhrát.
(Pokračování textu…)

Skvělý zážitek.

Nedá mi, abych se nevrátil k pondělnímu velmi očekávanému utkání mezi Nizozemskem a Itálií. Určitě se všichni shodneme, že jsme viděli kvalitní výkon zasloužených vítězů a poměrně mdlý výkon poražených. Chtěl bych se s vámi podělit o několik postřehů, které, dle mého názoru, ovlivnily průběh a výsledek tohoto souboje.
(Pokračování textu…)