O tom, že novinka v naší nejvyšší fotbalové soutěži nadstavba zatraktivní zejména závěr soutěže jsem již psal několikrát. Právě odehrané 30. kolo to jen potvrdilo. Prakticky v každém utkání šlo o hodně. Nejvíce o případný postup do lepší skupiny (horní o titul a poháry, střední o Evropskou ligu, spodní o sestup a baráž). Pokud ten byl jistý, tak o další body k příznivější výchozí pozici k dosažení cílů jednotlivých týmů v nadstavbě. Předpokládal jsem, že tento stav se prokáže i vyšší návštěvností na stadionech, jenže to se nestalo. V průměru na utkání přišlo na dramatický závěr základní části cca 5 tisíc diváků, což je obvyklé. Ale při faktu, že v Plzni a v Praze na Slávii bylo 21 tisíc, tak na zbývajících šest utkání zbývá cca 20 tisíc a to je průměr jen něco málo přes 3 tisíce. Zejména 12% zaplněných sedaček v Teplicích, což je málo přes 2 tisíce diváků je pro mě nepochopitelných.
Archiv příspěvků za měsíc Duben 2019
V čem se trenér Trpišovský blíží trenéru Brücknerovi a v čem je jiný
Na úvod tohoto, podle mého názoru velmi zajímavého komentáře musím podotknout, že toto téma mě napadlo při sledování semifinálového utkání MOL Cupu, ve kterém pražská Slávie doslova rozdrtila pražskou Spartu. Dále je třeba přiznat, že se pokusím o srovnání trenéra, kterého znám velmi dobře a trenéra, kterého znám jen z médií. Jenže i taková znalost mi stačí.
Předposlední 29.kolo základní fáze F:L plné překvapení
Už v minulém komentáři k 28. kolu F:L jsem konstatoval, jak skvělá je pro dramatičnost a regulérnost soutěže nová skladba utkání s nadstavbou. A zcela tuto myšlenku potvrdilo i předposlední, tedy 29. kolo základní fáze F:L. Mnohé kluby totiž ještě nemají jistotu účasti v cílené skupině (o titul a evropské poháry, střední o kvalifikaci Evropské ligy a skupině o záchranu) a navíc na základní část ihned navazuje nadstavbová část, kde se dá hodně bodů získat a pozici si tak vylepšit nebo naopak mizivým ziskem bodů pozici zhoršit na úkor jiných.
Pavle Zavadile mám Tě rád, ale šíleně se pleteš!!!
Před několika dny jsem byl osloven deníkem Sport vyjádřit se k několika ligovým veteránům. Shodou okolností jsem všechny z nich v jejich věku cca 21 trénoval a mezi nimi nechyběl Pavel Zavadil. Jako každý trenér kariéry svých někdejších zejména úspěšných hráčů sleduji a proto jsem ocenil i kariéru Pavla Zavadila a hodnotil ho velmi pozitivně.
28. kolo F:L? Více než o derby pražských „S“ se mluví o rozhodčích
A já dodám bohužel a začnu tak i já ve svém pravidelném komentáři. Všichni se shodneme, že fotbal se neustále vyvíjí směrem k vyšší rychlosti a tím i herní agresivitě, hraje se na co nejmenším prostoru hrací plochy, proto vidíme mnohem více osobních soubojů, než v minulosti. Proto je stále těžším a těžším úkolem rozhodčích všechno vidět, správně se v takové rychlosti rozhodnout, být u všeho včas. Také proto se postupně zvyšuje počet rozhodčích, u nás máme čtvrtého, který hlídá střídačky a střídání hráčů, proto na některých utkáních fungují další dva rozhodčí tzv. „brankoví“. Jenže to není všechno. Nedávno byl, po mnoha zkouškách, zaveden další rozhodčí pod názvem „videorozhodčí“, kterému pomáhá kamerový systém „VAR“. Všichni jsme to přivítali, vždyť kdo by byl proti opatření, které má zajistit regulérnost a spravedlivá rozhodnutí rozhodčího v určitých situacích. Jenže v tomto 28. kole FORTUNA:LIGY i tato, řeklo by se opatření k zajištění zaručeně spravedlivých rozhodnutí rozhodčích selhala. Stalo se to ve dvou utkáních Plzeň v. Baník Ostrava a v derby pražských „S“. Nemá smysl tady teď podrobně popisovat zmiňovaná chybná rozhodnutí, jen dodám, že se nemůžeme divit veřejnosti i samotným aktérům utkání, že je napadají různé konspirace na téma proč se to stalo a v čí prospěch se to stalo, protože se jednalo o utkání týmů z čela tabulky, tedy těch nejsilnějších a tedy nejvlivnějších. Chybně bylo rozhodnuto ve prospěch Viktorie Plzeň proti Baníku Ostrava a dokonce dvakrát ve prospěch Sparty proti rivalovi Slávii. Víc bych nechtěl rozebírat a ani není smyslem tohoto mého komentáře tak činit.
Slávia? Reklama na (český) fotbal, i když bez gólu
Říká se, že fotbal se hraje pro diváky a kořením fotbalu jsou góly. Včera se na stadionu Slávie v Praze v utkání Slávie s anglickým velkoklubem FC Chelsea hrál fotbal oku lahodící fotbalovému fanouškovi Slávie, ale nejen jemu. A platí to, i když jsme branku v síti soupeře neviděli. Nakonec hodnocení hry Slávie zcela jistě upřímně provedli i hráči i trenér Chelsea Sarri, když řekli, že se silnějším soupeřem se v letošním ročníku Evropské ligy ještě nestřetli.
I po 27. kole F:L není o ničem rozhodnuto
Ano, nadpis tohoto mého komentáře má pravdu. I když při pohledu na aktuální tabulku dle letitých zkušeností to v první chvíli není pravda. Může za to nová verze průběhu ročníku FORTUNA:LIGY 2018-2019 s nadstavbovou částí po sehrání 30-ti kol doma a venku. Po staru by bylo téměř jisté, že mistrovský titul získá tři kola před koncem a s odstupem sedmi bodů pražská Slávie, druhá skončí Viktoria Plzeň a na třetím místě zůstane pražská Sparta. Na konci tabulky by byly také téměř jistě tři kola před koncem a s odstupem 8 a 7 bodů od nesestupového umístění odsouzeny k sestupu do FNL týmy Dukly Praha a Karviné. Proto by mnohá utkání v posledních třech kolech postrádala náboj a možná i regulérnost. Jenže s novým systémem je stále o co hrát a to je dobře.
Nejen na dětech, i na fotbalistech je znát, jak ten čas letí…
Při čtení komentářů k průběhu 26. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže FORTUNA:LIGY jsem si uvědomil to, co jsem sdělil v nadpisu tohoto mého komentáře. A to proto, že v různých událostech hráli roli velmi zkušení fotbalisté, skoro by se mi chtělo napsat veteráni (snad se na mě za to nebudou zlobit). Mám na mysli hráče Jindříška, Matějovského, Zavadila a Poznara. Dokonce mě oslovil redaktor deníku Sport s dotazem na působení prvních tří z uvedených v nejvyšší soutěži vzhledem k jejich věku, aniž by věděl, že všechny jsem měl svého času v týmu, který jsem tenkrát vedl jako trenér, a proto je znám velmi dobře.
26. kolo F:L? Změna na „chvostu“ a ztráty pražských „S“
Dnešní komentář k už 26. kolu začnu dost netradičně. Všichni víme, že fotbal se hraje, možná je výstižnější, že se má hrát, především pro diváky. Proto jsem se tentokrát, kromě samotných utkání, zabýval i návštěvností. Loňský ročník nejvyšší fotbalové soutěže byl svým průměrem tuším přes 6 tisíc diváků z tohoto pohledu nadprůměrný a dost jsem se obával, zda ten letošní bude podobný. Liga se prodloužila na podzim do prosince, na jaře uspíšila už od února a návštěvnost to logicky ovlivnilo směrem dolů. Tentokrát na stadiony přišlo v průměru těsně nad 6 tisíc, ale bližší pohled prozradí hlavní příčinu. Tou byla především domácí utkání Slávie a Plzně. Z celkového počtu 48 tisíc tvořila návštěva na Slávii a v Plzni přes 25 tisíc. Proto jsem se zaměřil na všech osm utkání, ale netradičně ne z hlediska počtu diváků, ale procenta zaplnění kapacity osmi domácích stadionů.