Přiznám se, že z aktuálních událostí v našem fotbalu mám v hlavě spoustu myšlenek a témat k zajímavým komentářům, zkrátka nevím, kde mám dříve začít, zda u nominace trenéra reprezentace Šilhavého na červnová utkání „Ligy národů“, volby rozestavení se třemi stopery na tato utkání, zdravotní konsolidace ze zdravotních důvodů rozpadlého hráčského kádru Slávie nebo volbu nového zahraničního trenéra Sparty. Rozhodl jsem se pro poslední zmiňované téma, nového trenéra Sparty Dána Briana Priskeho (správně bez skloňování Priske ???).
Archiv pro kategorii ‘Trénink a trenéři’
Slávia i v „Evropě“ potvrdila, že je v mnoha směrech dál, než Sparta a mnohé další kluby
A vlastně i Fenerbahce Istanbul a LASK Linec a mnoho dalších v Evropě i u nás. Čtvrteční první utkání osmifinále „Konferenční ligy“ pražské Slávie s rakouským LASK Linec potvrdilo můj pohled na aktuální rozdíl mezi Slávií a jejím historicky největším rivalem Spartou, který jsem popsal nedávno v jednom ze svých komentářů. Slávia i včera podala nadstandardní výkon a vyhrála zaslouženě 4:1, i když musela nastoupit se sestavou poznamenanou mnoha absencemi. Pokusím se i na základě včerejšího utkání popsat konkrétní rozdíly ve fungování a úspěšnosti obou klubů a jejich prvoligových týmů. Přitom se budu v některých parametrech opakovat, ale to podle mého názoru není na závadu.
Proč je Slávia progresívnější, a proto úspěšnější, než Sparta
Dlouho jsem přemýšlel o odpovědi na otázku z nadpisu tohoto mého komentáře, dlouho myšleno více než rok. A nyní po shlédnutí čtvrtečních utkání Sparty a Slávie v Konferenční lize a několika víkendových utkání anglické Premiér League jsem se rozhodl, že se pokusím moje myšlenky vložit na papír a podělit se s nimi s ostatními čtenáři mých webových stránek. Vím, že mnozí se mnou nebudou souhlasit ve všem, možná s ničím, ale moje dlouholetá i aktuální fotbalová zkušenost, dalo by se říci celoživotní, mě přivedla k těmto závěrům.
Výměna trenéra ne vždy splní představy vedení klubu
Všechny týmy FORTUNA:LIGY jsou v pilné přípravě na jarní část soutěže, která začne v polovině února. Všichni trenéři mají toto období vzorně podle svých představ naplánované, v současné době mají většinou za sebou první část zaměřenou na kondiční složku a postupně vyjedou za lepšími klimatickými podmínkami a lepšími terény s přírodní trávou do zahraničí. Hráči toto období nikdy moc nemilovali, ale dnes už všichni vědí, že je to období pro ně důležité.
Vylučuje se pracovat s mladými a současně dosáhnout na vytyčené klubové cíle?
V závěru minulého roku jsme všichni sledovali několik trenérských výměn v naší nejvyšší fotbalové soutěži. Některé jsem již okomentoval nedávno, mám na mysli nového trenéra Gulu ve Viktorii Plzeň, spekulace o odchodu trenéra Sigmy Látala a v posledních dnech ukončení spolupráce Baníku Ostrava s trenérem Páníkem a příchod trenéra Kozla. Všechny jmenované trenérské výměny měly pro nové trenéry téměř totožná zadání. Mají zlepšit herní projev týmu, zabudovávat do týmu mladé odchovance a při tom splnit náročné klubové cíle. Moje zamyšlení se bude týkat konkrétně výměny trenérů v Baníku Ostrava.
Další důkaz o profesionálnějším prostředí v českém fotbalu
Několikrát jsem se ve svých komentářích zmínil o tom, jak zaostale fungoval náš fotbal v oblasti práce trenérů v době, kdy jsem ještě aktivně hrál fotbal na prvoligové úrovni. Věřím tomu, že mnozí, po přečtení těch vět, tomu ani nechtěli věřit. Například, že neexistovala žádná taktika, nenacvičené obranné standardní situace atd. Stejně tak byl naprosto neprofesionální přístup hráčů. Nechci všechny tzv. „házet do jednoho pytle“, už proto, že být hozen do takového pytle bych si nezasloužil ani já. A věřte, že mě tento přístup mých spoluhráčů nebyl jedno, jenže se s tím nedalo nic dělat. A nejhorší na tom bylo, že tento „šlendrijánský“ přístup měl tenkrát jasnou zelenou.
Slávia? Dokonalá vizitka trenéra Trpišovského!
O utkání českého zástupce ve skupinové fázi Ligy mistrů Slávie Praha v Barceloně už toho bylo napsáno hodně. Kdo se o fotbal zajímá, tak má možnost z mnoha stran číst a slyšet pochvaly za statečný, sebevědomý, vysoce taktický a odhodlaný výkon. Proto se v tomto nebudu opakovat. Chci se zamyslet nad příčinami takového zaslouženě mnoha superlativy označeného výkonu, který přinesl také tak skvělý výsledek. Ano, souhlasím, že tým Slávie skvěle podržel brankář Kolář, a že měla Slávie i trochu štěstí. Jenže to, jak všichni víme, přeje připraveným a hráči Slávie díky trenérovi Trpišovskému a jeho realizačnímu týmu připraveni jsou a to skvěle po všech stránkách.
Měl jsem tu čest jednat s panem Evženem Hadamczikem
Z internetu jsem se v tomto týdnu dozvěděl, že na státní svátek 28. října letošního roku by se dožil legendární trenér Evžen Hadamczik 80-ti let. Pro ty, kteří jsou mladšího roku narození jen sdělím, že se jednalo o progresívního trenéra už v osmdesátých letech minulého století, podobně, jako trenér Brückner o něco později. Bohužel svoji skvělou kariéru fotbalového trenéra nemohl vzhledem ke svému úmrtí v mladém věku 44 let završit dalšími trenérskými úspěchy, ke kterým měl jednoznačně nakročeno.
Prohra se Severním Irskem? Mnoho povyku pro nic!
I já jsem se těšil po parádním výkonu českého národního týmu v utkání s Anglií na utkání se Severním Irskem. I já jsem nečekal, že naši hráči budou odcházet do kabin na poločasovou přestávku s výsledkem 0:3 pro hostující tým. Přesto nesouhlasím s některými názory v médiích ve smyslu ostuda, katastrofa, změnou sestavy trenér Šilhavý příliš riskoval a znehodnotil tak výkon z utkání s Anglií apod. Proč s těmito názory nesouhlasím? Vysvětlím.
I reprezentace potvrzuje moje léty ověřené pravidlo
Na téma dnešního komentáře mě přivedla aktuální situace v české fotbalové reprezentaci. Zejména po skvělém výkonu a výhře s Anglií si spousta fanoušků klade otázku, jak je to možné, že se pod trenérem Šilhavým výkony a výsledky tak rapidně změnily k lepšímu. Pokusím se těm, kteří nad touto skutečností přemýšlí na základě svých zkušeností napovědět.