Při čtení sportovních rubrik denního tisku po utkání Sparty se Žilinou jsem zjistil, že jsem nebyl sám, kdo se u televize pozastavoval nad způsobem, kterým si hráči Sparty (především ti nejzkušenější – Blažek, Řepka a Brabec) vytýkali chyby, jichž se podle nich dopustili jejich mladší spoluhráči (zejména cizinci Pamič a Hoheneder). Za sebe musím říci, že plně souhlasím s trenérem Žiliny Pavlem Hapalem, který se k tomu sice moc nechtěl vyjadřovat, ale řekl, že by něco podobného v mužstvu nepovolil. Podobně mluvili i další oslovení trenéři – Uhrin starší a Komňacký.
Archiv příspěvků za měsíc Srpen 2010
Medvědí služba hráčům
Po neúspěšné snaze našich klubů postoupit v Evropské lize jsem byl zvědavý, jak si se stejnou šancí poradí náš poslední zástupce v evropských pohárech – Sparta Praha. Měla velkou šanci postoupit do hlavní fáze Ligy mistrů. Tím by získala nejen obrovský finanční bonus, ale i sportovní prestiž a v neposlední řadě body do klubového i českého koeficientu pro další ročníky. Jejich soupeř (Žilina) byl vnímán jako přijatelný (z možných soupeřů), jenže realita na hřišti byla úplně jiná. V tomto zamyšlení se nechci zabývat sportovními hledisky, ale stejně jako v předchozím souboji Sparty s polskou Poznaní mě zaujal jiný moment – neuvěřitelná nedisciplinovanost hráčů Sparty.
Nejsme kouzelníci. Jen někdy!
Nejdříve musím vysvětlit titulek tohoto příspěvku. Impulsem k jeho napsání byla polemika kolem výsledků a výkonů Baníku Ostrava, české reprezentace a v neposlední řadě i moje zkušenost. Všechno se to týká tvorby mužstva, schopnosti zabudovat nové hráče a efektivity tohoto snažení.
Stále častěji se totiž při své trenérské práci setkávám se situací, že musím vytvořit téměř nové mužstvo.
Katastrofa! Naštěstí „jen“ pro český fotbal.
S netrpělivostí jsem očekával odvetná utkání našich mužstev v evropských pohárech. Jak jsem po prvních zápasech konstatoval, vše bylo ještě otevřené a mohlo se klidně stát, že postoupí všichni nebo také nikdo. Žádný z těchto dvou extrémů nenastal, ale za titulkem tohoto zamyšlení si stojím. Postoupila totiž jenom Sparta Praha a to je pro náš fotbal velmi špatné a zlé vysvědčení – a nejen po stránce sportovní.
Šetřit či nešetřit?
Podle názvu tohoto příspěvku by se mohlo zdát, že půjde o téma ryze ekonomické a nikoliv fotbalové. Ale nebojte se, nejedná se o úvahu nad reformou penzijního systému, nýbrž o zamyšlení k tématu, které momentálně řeší trenéři našich zástupců v evropských pohárech – vlastně hlavně Sparty v předkole Ligy mistrů. Šéftrenér Chovanec si totiž před novináři postěžoval, že fotbalovým svazem stanovená termínová listina nevychází vstříc našim zástupcům v těchto soutěžích (a konkrétně Spartě). V podobném duchu se vyjádřil i trenér Plzně Vrba.