Blíží se konec letního fotbalového období, který bývá často chudý na fotbalové události. Letos tomu tak bylo jen na domácích stadionech, protože na mezinárodní scéně proběhlo MS U17, ME U21, k tomu ještě probíhá velmi zajímavé Mistrovství Jižní Ameriky a nemůžu zapomenout i na MS v kopané žen v Německu. K tomu se ještě stala jedna opravdu nečekaná událost ve fotbalové politice. Mám na mysli odstoupení z funkce předsedy FAČR (na novou zkratku Fotbalové asociace České republiky si také musíme zvykat) Ivana Haška.
Nepříliš povedená vystoupení našich družstev v Dánsku a v Mexiku jsem už hodnotil v posledním komentáři, proto jen krátce. Všiml jsem si totiž ještě jedné věci. Ve srovnání s předchozími světovými turnaji ztrácí svoje pozice nejen Česko, ale i celá Evropa. Finalisty MS U17 byli totiž Uruquay a mistr světa Mexiko, ve finále MS žen se v neděli utkají USA a Japonsko. Podle mého názoru se i na tomto faktu ukazuje, že převahu získávají týmy, které disponují hráči s vynikající individuální technikou, kreativitou a dynamikou pohybu. K tomu mají mimoevropská mužstva lepší dispozice a zřejmě i metodiku. Taktickou disciplínu, která vede k výborné organizaci hry, což byla ještě nedávno přednost evropských mužstev, mají už dnes na vysoké úrovni i tahle mimoevropská mužstva. Tento trend je vidět i u družstev (nebo ženstev?) na MS žen.
Před několika dny přijel do Prahy se svým novým chlebodárcem z Al-Ahlí nedávno odstoupivší předseda FAČR Ivan Hašek, dnes trenér tohoto mužstva. O politice obecně se říká, že je špinavá a naši politici tuhle charakteristiku vehementně potvrzují. Fotbal dělám celý život, ale nikdy jsem nechtěl pracovat ve fotbalové politice a to proto, že bych se musel zařadit a přizpůsobit jejímu fungování. Raději se k tomu nebudu blíže vyjadřovat. Snad jen, že patřím k těm, kterým se způsob, jakým Ivan Hašek skončil, nelíbí a je to pro náš fotbal špatně.
Už to vypadá, že jsem zapomněl na název tohoto svého komentáře. Ne, nezapomněl. Období „prázdna“ v našem fotbalu totiž pomalu končí. Gambrinus liga začne za 2 týdny, postupně i další soutěže. Bohatým předkrmem se stávají předkola evropských pohárů, do kterých se již zapojily dva naše kluby a oba svá utkání vyhrály a dokonce oba na hřištích soupeřů. Mistrovská Plzeň hladce 4:0 v arménském Jerevanu a Jablonec v Albánii s Flamurtari Vlora 2:0. Utkání jsem neviděl, ale podle komentářů obě mužstva svá utkání zvládla s jistotou, i když vyloženě slabá mužstva již dnes neexistují. To jsou tedy ta pozitiva a já doufám, že nejsou poslední, že přijdou další a další, protože je náš fotbal potřebuje. Brzy se totiž do evropských pohárů zapojí další kluby, Sparta Praha a Mladá Boleslav a tzv.třešničkou na dortu by mohl být postup našeho reprezentačního mužstva na EURO 2012 v Polsku a Ukrajině.
Čvc
15
2011